Wakacje w Grecji

Magiczne Cyklady – śliczne i bardzo chętnie odwiedzane przez turystów wyspy greckie, z pewnością zasługują na uwagę. Największą i najchętniej odwiedzaną ze wszystkich wysp tego archipelagu jest Naksos – górzysta wyspa kusząca zielenią oraz pięknymi przykładami architektury. Nie brak tu pamiątek z czasów weneckiej okupacji, nie brak obronnych rezydencji a także osad, które zakładane były przez osadników z Krety.

Dzięki licznym zabytkom a także idealnym warunkom do wypoczynku, na tej wyspie turystyka rozwija się bardzo dobrze. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy właśnie na Nakos postanowią spędzić wczasy?

Nakos to przede wszystkim niezwykły, rolniczy krajobraz. Bardzo ważną rolę odgrywają tu uprawy oliwek a także cytryn, można się tu również spotkać z rozległymi winnicami. Turystka jest dodatkowym źródłem dochodów dla mieszkańców wyspy, którzy bardzo chętnie przyjmują gości z swych domach. Port oraz pobliskie plaże są okupowane przez turystów w sezonie wakacyjnym, mniejsze jest jednak zainteresowanie innymi atrakcjami tej wyspy. A szkoda, bo ma się ona czym pochwalić.

Ośrodkiem, którego w czasie pobytu na wyspie pominąć nie można, jest miasto Naksos. Można tu ujrzeć pozostałości weneckich fortyfikacji oraz pobudzająca ciekawość zabudowę w pobliżu portu. Warto także zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, znane z intrygującej kolekcji dawnej ceramiki a także zabytków z okresu neolitu.
Wokół miasta Nakos znajdują się i piękne plaże, uznawane za zdecydowanie najlepsze na całej wyspie. Najchętniej odwiedzaną jest Grotta. W jej pobliżu znajdują się i ciekawe groty, i ślady dawnych budowli, które przed wiekami przegrały walkę z wodą. Ciekawym miejscem jest mały port rybacki – Agi Anna, w którym można wyszukać noclegi w niskiej cenie. Tu czekają i tawerny, i pola namiotowe – idealne dla grup młodszych turystów. Niemniej jednak to jeszcze nie wszystkie interesujące miejsca na tej wyspie.

Podczas wycieczki po centralnej części wyspy koniecznie trzeba zajrzeć do osady Kato Sangri, w której znajdują się pozostałości weneckiego zamku. Kusi również Ano Sangri, znana z bizantyjskiej kaplicy wzniesionej w miejscu dawnej świątyni Demeter. Inną interesującą wioską jest Filoti. Założona na zboczach góry Zas jest najwyżej położoną miejscowością na całych Cykladach. Z większych kurortów, którymi kusi letników na wyspa, na uwagę zasługuje Apollonas, rozpoznawalny z czystej i spokojnej plaży.

Greckie wakacje. Eubea
Turyści, którym marzy się wypoczynek na jednej z greckich wysp, z całkowitą czyli stu procentową pewnością zainteresują się tak istotną i atrakcyjną wyspą, jaką jest Eubea. To wakacyjny raj, na terenie którego turystyka ma się dobrze. Nic w tym dziwnego – to jedna z największych i najmodniejszych wysp, jakimi może skusić turystów Grecja. Nie brak tu intrygujących miast oraz modnych kurortów, w których można spędzić udane wczasy. Ci, którym marzy się przede wszystkim komfort i wygoda, mogą spędzić udany urlop w okolicach Karistos. Ten port z pozoru nie charakteryzuje się niczym ciekawym. Znajdujące się na jego terenie budowle pochodzą głównie z XIX wieku i mają dość ponury charakter. Wystarczy jednakże spędzić nieco czasu w tym mieście, by w pełni przemienić zdanie na jego temat. Pomimo pozornego braku atrakcji jest to miejscowość przyjazna turystom, na terenie której można perfekcyjnie odpocząć. Kuszą pobliskie plaże, zachęcają również pozostałości po weneckim forcie. Na nieszczęście, z tej XIV – wiecznej budowli do dziś zachowały się tylko ruiny.
Karistos można potraktować też jako miejsce, z którego będą się odbywały dalsze wycieczki. Sposobów jest tu wiele. Na turystów chcących możliwie jak najlepiej poznać wyspę czekają i promy, i wodoloty. W głąb wyspy można się zdobyć dzięki licznym autobusom a także taksówkom. Jedną z ciekawszych wycieczek może okazać się podróż na górę Ochi. To jeden z najwyższych szczytów, którymi może przyciągnąć Eubea miłośników górskich wypraw. Interesującą i godną odwiedzenia miejscowością jest również Mili, w pobliżu której można spostrzec zabytkowy kościół z okresu średniowiecza.
Pobyt w tej części wyspy niewątpliwie może dostarczyć wielu silnych emocji. Warto jednak pamiętać o jednej ważnej sprawie. W okolicach Karistos goszczą tłumy, zatem w sezonie noclegi trzeba tu zarezerwować z wyprzedzeniem. Nie ma tu za to problemów z wyżywieniem. Restauracje oraz tawerny wyszukać tu można nieomalże wszędzie.