Sudeckie atrakcje warte zapamiętania

Bardo – do tego miasta chętnie zaglądają i wycieczki, i pielgrzymki. Tutejsze sanktuarium oraz pobliska Droga Krzyżowa, wspaniała Góra Kalwaria oraz rozrzucone na górskich zboczach kapliczki czynią z tego miasteczka miejsce wyjątkowe. Bardo, bo o nim mowa, to jeden z ciekawszych ośrodków pielgrzymkowych, którym może skusić turystów Dolny Śląsk. Na turystów czeka tu jednak nie tylko sanktuarium, niemniej jednak i szereg innych atrakcji. Ruiny zamku, interesujące szlaki piesze oraz malowniczy przełom Nysy (znany również z organizacji spływów pontonami) – atrakcji w tym miejscu nie brakuje. Nie powinien zatem dziwić fakt, że Bardo jest najczęściej wybierane jako miejsce na wczasy. Dla tych, którzy doceniają atmosferę niedużych miasteczek oraz cenią sobie sposobność górskich wycieczek, Bardo jest miejscem świetnym.

Turystyka rozwija się tu idealnie, a noclegi czekają zarówno w prywatnych kwaterach, jak i w domach wycieczkowych. Jakie zabytki i atrakcje zasługują w tym mieście na wyjątkową uwagę?
Bardo znane jest głównie jako ośrodek kultu maryjnego. Znajdująca się w centrum miasta bazylika z wspaniałą figurką jest celem licznych pielgrzymek. Jako miejsce kultu Bardo ma długą historię. Wiadomo, że już w XVII wieku przybywali tu wierni z okolicy, aby oddać cześć cudownej figurce. To silny ruch pielgrzymkowy sprawił, że na przełomie XVII i XVIII wieku wzniesiono obecną bazylikę. To potężna świątynia, która góruje nad całym miasteczkiem. Przy niej znajduje się inna atrakcja – założone w klasztorze w latach 60. XX wieku Muzeum Sztuki Sakralnej. Innym obiektem, którego pominąć nie można, jest Ruchoma Szopka.

Bardo
otoczone jest też dwiema górami, które najczęściej odwiedzają grupy pielgrzymkowe. Pierwszą z nich jest Góra Kalwaria z cudownym źródełkiem, górską kaplicą a także pozostałościami średniowiecznego zamku. Znana jest również ta góra z potężnego osuwiska, nad którym znajduje się obecnie perfekcyjny punkt widokowy.
Druga to Góra Różańcowa, która sąsiaduje z bazyliką. Tu na turystów i pielgrzymów czeka 13 kaplic z początków XX wieku. Każda z nich utrzymana jest w innym stylu, każda z nich jest ciekawym przykładem małej architektury sakralnej. W czasie pobytu w Bardzie z pewnością warto poświęcić im nieco sugestie.

Stronie Śląskie
Możliwe, że nie trzeba do najpopularniejszych letnisk w polskich górach, jednakże atrakcji na jego obszarze nie brakuje. To właśnie w tej miejscowości ma swą siedzibę Dyrekcja Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, tu można zwiedzić wyjątkowo ciekawe muzeum minerałów. Stronie Śląskie to też perfekcyjny punkt wypadowy w Góry Bialskie a także w Masyw Śnieżnika. Ci, którzy postanowią spędzić wczasy w Stroniu albo w jego okolicy, z pewnością nie będą żałować. Czym może ich oczarować to spokojne miasteczko? Jakie zabytki czekają na turystów na jego obszarze?

Stronie Śląskie może się pochwalić dość pobudzająca ciekawość zabudową oraz interesującym układem urbanistycznym. Stojący na zboczy kościół parafialny jest interesującą mieszanką stylów: gotyckiego, renesansowego a także barokowego. Ze względu na swe położenie powoduje on złudzenie budowli górującej nad całym Stroniem. Dość skromny na zewnątrz, może oczarować wspaniałym wnętrzem. Ze stuprocentową pewnością warto przeznaczyć mu nieco uwagi w czasie pobytu w tym mieście. Poza kościoła parafialnego w Stroniu koniecznie powinno się ujrzeć domek księżnej Marianny. Jego symbolem jest herb rodziny Orańskich, a specjalna tablica umożliwia turystom poznać bardzo istotne informacje na temat tej budowli. Inną ciekawostką, którą można obejrzeć w tym miasteczku, jest XVII – wieczny słup wotywny. Ustawiony jako wotum za ocalenie mieszkańców Stronia przed zarazom, jest dziś jednym z najciekawszych zabytków w tej części Dolnego Śląska.

Goszczący w Stroniu Śląskim turyści prawie że na każdym kroku mogą spotkać się z pamiątkami związanymi z fundamentem dawnej gospodarki: górnictwem a także hutnictwem. W XVI wieku to dzięki nim Stronie Śląskie mogło pomyślnie się rozwijać. Dziś o dawnych kopalniach i zakładach pracy przypominają masowe w tej okolicy kamieniołomy. Choćby przemysł upadł, dziś w okolicach Stronia coraz lepiej rozwija się turystyka. W samym miasteczku a także w jego najbliższej okolicy można bez najmniejszych problemów wyszukać noclegi. Czekają także liczne atrakcje, jak wyciągi narciarskie w pobliskim Kletnie oraz w Nowej Morawie. W odległości niespełna 4 km od miasta można jednak zobaczyć wyjątkowy ośrodek narciarski „Czarna Góra”. Ze Stronia prowadzą także interesujące szlaki turystyczne. Jednym z nich można dotrzeć przez Czernicę do Bielic – niewielkiej wsi znanej z tradycyjnych chatek oraz małego wyciągu narciarskiego.

Radochów
Ta miejscowość ze stuprocentową pewnością zasługuje na uwagę tych turystów, którzy wczasy postanowili spędzić w Górach Zł. Choć nie znajdziemy tu takich zabytków, jakimi kuszą Lądek Zdrój czy pobliski Złoty Stok, i wieś Radochów może nas pozytywnie zaskoczyć. Jakie atrakcje czekają w tej wsi na turystów?

Położona nad rzeką Białą wieś Radochów to głównie świetna baza wypadowa w Góry Złote. Nie brak natomiast na jej terenie intrygujących budowli, którym z całkowitą czyli stu procentową pewnością warto przeznaczyć nieco sugestie. Jedną z nich jest kościół parafialny św. Mikołaja, którego budowę rozpoczęto w początkach XVI stulecia. Utrzymana w stylu renesansowym świątynia jest dziś jednym z ciekawszych zabytków w tej okolicy. Warto również zwrócić uwagę na dawny cmentarzyk a także na budynek pobliskiej plebanii. Inną ciekawostką w tej wsi jest renesansowy dwór wiejski – jedna z ciekawszych budowli tego rodzaju, które pojawiały się w XVI wieku na terenie całego Śląska.

Wielką atrakcją tej wsi jest jednak nie jej zabudowa, lecz znajdująca się w pobliżu jaskinia. To Jaskinia Radochowska, którą koniecznie należy zwiedzić podczas pobytu w Górach Złotych. Znana była ona już w XVIII wieku, a pierwszymi turystami byli ci kuracjusze, którzy wypoczywali w pobliskim Lądku. To dzięki nim jaskinia stała się znana, z ich powodu jednakże znacznie ucierpiała także jej szata naciekowa. Dziś jaskinia ta jest udostępniona do zwiedzania, a zaglądających do środka turystów obowiązuje dość wiele zakazów. Dzięki temu można pogodzić turystykę z zachowaniem tego, czym jeszcze może się pochwalić Jaskinia Radochowska. A jest to miejsce ważne z kilku bardzo poważnych względów. W tej jaskini udało się odkryć czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego, któremu jeszcze za życia spiłowano zęby. W jaskini tej znaleziono także sporo kości dawnych zwierząt: bizonów, dzikich koni a także wołów piżmowych. Na turystów w tej jaskini czekają ciekawe sale, w tym ładna Sala Gotycka a także Komora Centralna. Wielką atrakcją jest też znajdujące się w jaskini jeziorko, którego głębokość dochodzi nawet do 2 metrów.

Radochów jest wsią idealną na wczasy dla tych, którzy pragną odpocząć w ciszy i spokoju. Choć nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka, można tu wyszukać i noclegi (przeważnie w prywatnych gospodarstwach) i punkty gastronomiczne. Ciekawa okolica oraz bliskość tak istotnych miast, jak Złoty Stok czy Lądek Zdrój daje wiele możliwości planowania wycieczek a także zwiedzana najpiękniejszych zakątków w tej części Sudetów. W tej miejscowości z całkowitą czyli stu procentową pewnością nikt nudzić się nie będzie.