Uprawnienia budowlane – czym są
Coraz więcej osób decyduje się związać swoją karierę zawodową z branżą budowlaną, która daje w rzeczywistości sporo opcji. Głównie można osiągać realnie bardzo dobre zarobki, dodatkowo mamy bardzo duże sposobności rozwoju czy również uzyskania awansu. Nie powinno zatem być zaskoczeniem, że tak dużym zainteresowaniem cieszą się uprawnienia budowlane, a więc certyfikat, który otrzymujemy po pozytywnym zdaniu egzaminu, który organizowany jest przez polską izbę Inżynierów Budownictwa.
Certyfikat wydawany jest w postaci decyzji administracyjnej adekwatnej komisji kwalifikacyjnej, przed którą kandydaci zdają część ustną egzaminu. Warto zatem poznać trochę więcej informacji na temat egzaminu, który daje możliwość nam uzyskanie dodatkowych kwalifikacji w biznesie budowlanej.
Egzamin – co powinno się na jego temat wiedzieć?
Na początku powinno się wyjaśnić, że za takiego egzaminu mogą podejść wyłącznie osoby, które spełniają kryteria, które możemy znaleźć w przepisach prawa budowlanego. Wymogi dotyczą wykształcenia kierunkowego, które jest powiązane z branżą budowlaną, jak też dobrego okresu odbycia praktyki w biznesie budowlanej, co może dotyczyć zarówno stażu w biurze projektowym, jak też na placu budowy. Jeśli kandydat spełnia omówione wcześniej warunki, to wówczas może zapisać się na sesję egzaminacyjną. Należy tutaj wspomnieć o tym, że egzamin na uprawnienia budowlane jest dość trudny, dlatego należy się do niego przygotować. Ogromną pomocą a także ułatwieniem będzie skorzystanie z oferty firmy szkoleniowej, która udostępnia aktualną podstawę pytań, które pojawiają się na kolejnych sesjach egzaminacyjnych. Dzięki zapoznaniu się z takimi pytaniami, będziemy dobrze przygotowani zarówno na część pisemna egzaminu, jak też ustną czyli zdawaną przed komisją kwalifikacyjną. Nie zapominajmy również o tym, że uprawnienia budowlane dzielą się na dwa typy, są to uprawnienia do projektowania bądź do prowadzenia robót budowlanych. A przy tym, charakteryzuje się też szereg specjalności, a mianowicie specjalność konstrukcyjno-budowlana, architektoniczną, inżynieryjną, instalacyjną. Co za tym idzie, powinniśmy wybrać jedną ze specjalności, tak aby pozyskać dodatkowe uprawnienia w zakresie prowadzenia samodzielnych prac technicznych.
Sprawdź tutaj: uprawnienia budowlane.